All for Joomla The Word of Web Design

دکوراسیون اتاق خواب

اهمیت دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب به اندازه دکوراسیون پذیرایی و آشپزخانه اهمیت دارد زیرا به همان اندازه که وقت خود را در سالن پذیرایی و آشپزخانه می گذرانید در اتاق خواب نیز وقت صرف میکنید بنابرای به دکوراسیون اتاق خواب خود اهمیت دهید. شاید به تازگی به خانه یا آپارتمان جدید نقل مکان کرده­اید و می­خواهید بدانید که چطور می­شود جلوه فوق العاده­ای به اتاق خواب خود بدهید. یا اینکه سرانجام به این نتیجه رسیده­اید که اتاق خواب بهم ریخته و نامرتبتان را سروسامان دهید. دلیل هرچه باشد، اتاق خواب، اتاقی است که احتمالاً وقت زیادی را در آن سپری خواهید کرد، پس باید مطمئن شوید که فضایی خوشایند با چیدمانی صحیح دارد که می­توانید در آن خواب و استراحت آرامی داشته باشید.

اهمیت دکوراسیون اتاق خواب
اهمیت دکوراسیون اتاق خواب

مشخص کردن طرح اولیه در دکوراسیون اتاق خواب

 اولین کار برای بهبود دکوراسیون اتاق خواب این است که درصورت لزوم، هرچه در اتاق است از آن خارج کنید. یک فضای خالی یا یک بوم خام نقاشی بهترین شروع بحساب می­آید، پس اگر تصمیم دارید دکوراسیون اتاق خواب خود را تغیر دهید، دوستان خود را به کار بگیرید تا به شما در تمیز کردن اتاق کمک کنند و در ازای آن به آنها پیتزا بدهید.

اگر اتاقتان مدت­هاست جارو و گردگیری نشده است، بخوبی آن را تمیز کنید و حس پاکیزگی به فضای آن بدهید.

مسیر رفت و آمد در دکوراسیون اتاق خواب

در طراحی دکوراسیون اتاق خواب تنها به زیبایی اتاق فکر نکنید به مسیر تردد در اتاق بیاندیشید. یعنی به این بیاندیشید که چطور یک فرد در اتاق تردد یا حرکت خواهد کرد. مسیری برای راه رفتن و حرکت در اتاق در نظر بگیرید. هدف این است که سعی کنید امکان دسترسی به اتاق و کمد لباس را فراهم کنید و همین­طور در هر دو طرف تخت خواب فضایی کافی برای تردد درنظر بگیرید.

نحوه دسترسی به کمد لباس و حمام را برای خودتان یا همسرتان درنظر بگیرید. اگر شما سحرخیز هستید و همسرتان نیست، باید چیدمان اتاق به گونه­ای باشد که بتوانید در تاریکی، براحتی از سمت مربوط به خودتان از روی تخت، به حمام یا کمد لباس دسترسی داشته باشید.

بسته به ابعاد و طرح اتاق خواب و همین­طور نیاز ساکنان آن، سعی کنید مسیر تردد ساده­ای را درنظر بگیرید یا براساس یک راه ورود از یک سمت اتاق خواب، این مسیر را طراحی کنید. اکثر هتل­ها یک طرح تردد ساده دارند که طرحی باز و کاربردی برای اتاق بحساب می­آید.

طرح­های تردد، برای اتاق خواب­های مستر (دارای حمام) یا اتاق خواب­هایی که به بیرون از منزل راه دارند، کمی چالش برانگیزتر است. در این مواقع، باید فضای حرکت در اتاق مرتب و راحت باشد.

اگر تصمیم دارید نقشه اتاق خواب را در خانه جدید طراحی کنید، به مکان حمام و کمد لباس­ها در اتاق دقت کنید. اتاق­هایی که حمام یا کمد لباس موجود در آنها قبل از تخت درنظر گرفته شده­اند، به راهروی طولانی­تری نیاز دارند. اما اگر مسیر تردد را به گونه­ای طراحی کرده­اید که دسترسی به حمام و کمد لباس از محل خواب امکان­پذیر است، نیازی به راهروی مجزا ندارید و می­توانید در فضا صرفه جویی کنید.

 به محل پنجره­­ ها  در دکوراسیون اتاق خواب یا ویوی آن توجه کنید. اتاق خواب اغلب زمانی راحت­تر و خوشایندتر بنظر می­رسد که اولین چیزی که در آن تجربه می­کنید، ویوی زیبا و خوشایند پنجره­ها باشد، بگونه­ای که این ویو مستقیماً از تخت خواب قابل مشاهده باشد.

سعی کنید طراحی دکوراسیون اتاق خواب شما بگونه­ای باشد که یک پنجره بزرگ بصورت ویترینی از یک ویوی زیبا داشته باشید که پنجره­های کوچک­تر را مسدود نکرده یا پوشش ندهد، زیرا این پنجره­ها منابع مناسبی برای نور طبیعی بوده و می­توانند به اتاق گرما ببخشند.

ین را در نظر داشته باشید که می­توانید از وسایل مسدود کننده نور نظیر پرده­های بلند یا کرکره استفاده کنید تا هم در روز از نور طبیعی بهره ببرید و هم در شب حریم خصوصی­تان حفظ شود.

توجه به ابعاد فضا در دکوراسیون اتاق خواب

ابعاد فضا را اندازه بگیرید. اگر ذهنیت شفافی از مسیر تردد و جابجایی در اتاق ندارید، متر خود را بردارید و طول و عرض اتاق را اندازه بگیرید. به فضای بین پنجره­ها و در توجه کنید و همین­طور کمد لباس و حمام. این کار به شما کمک می­کند که ابعاد تخت، پاتختی و هر مبلمان دیگری که قصد خریدش را دارید، تعیین کنید.

اگر از مبلمان و سرویس خوابی که از قبل داشتید استفاده می­کنید، اندازه­گیری فضا به شما کمک می­کند ذهنیت بهتری درخصوص چیدمان آنها متناسب با طرحی که برای دکوراسیون اتاق خواب درنظر گرفته­اید، داشته باشید، یا اینکه شاید نیاز باشد از شر بعضی از آنها خلاص شوید.

این اندازه­گیری­ها همچنین شما را مطمئن می­سازد که فضای کافی بین سرویس خوابتان برای حرکت راحت در اتاق در اختیار داشته دارید.

توجه به ابعاد در دکوراسیون اتاق خواب
توجه به ابعاد در دکوراسیون اتاق خواب

طرح اولیه در دکوراسیون اتاق خواب خود را تعیین کنید

 نقشه را بکشید. قبل از اینکه کل سرویس خواب خود را به اتاق منتقل کنید، نقشه اولیه را روی تکه­ای از کاغذ ترسیم کنید. این کار به شما کمک می­کند که چیدمان را بدون جابجا کردن تخت یا میز عسلی، تنظیم کنید.

این کار همچنین به شما کمک می­کند مشخص کنید کدامیک از اقلام سرویس خواب خود را نگه دارید و کدام یک را که با طرح اتاقتان هماهنگ نیست، کنار بگذارید.

اگر قصد دارید دیوارها را نقاشی کنید، از قبل برنامه­ریزی کنید که مجبور نشوید کل مبلمان اتاق خواب را خارج کنید. پس تا نهایی شدن طرح چیدمان و رنگ اتاق، از جابجایی وسایل خودداری کنید.

محل قرار گیری تخت در دکوراسیون اتاق خواب

محل قرارگیری تخت خواب خود را در دکوراسیون اتاق خواب خود مشخص کنید. تخت خواب، مهم­ترین جزء اتاق خواب بحساب می­آید، پس اول محل تخت خواب را مشخص کنید، بعد مکان بقیه مبلمان اتاق را متناسب با آن مشخص نمایید. بازهم راحتی تردد در اتاق را مدنظر قرار دهید، دو امکان برای تعیین مکان تخت وجود دارد:

کنار دیوار روبروی در ورودی به اتاق. این چیـدمان ویوی زیبایی را در لحظه ورود به اتاق ایجاد می­کند، زیرا تخت جلوی هیچ پنجره­ای نیست و یک مسیر تردد راحت و باز در اتاق وجود خواهد داشت.

کنار بزرگ­ترین دیوار اتاق. اکثر اتاق خواب­ها دیواری دارند که در و پنجره ندارد. این طرح باعث می­شود فضای زیادی در اتاق در اختیار داشته باشید و پاتختی را می­توانید هر دو طرف تخت قرار دهید.

مشخص کنید که آیا تمایل دارید در اتاق خواب، دراور داشته باشید یا خیر. بعد از تخت، بزرگ­ترین آیتم دیگر سرویس خواب، دراور یا کمد می­باشد. اگر کمد دیواری در اتاق دارید، دیگر نیازی به این آیتم ندارید. برای مکان دراور گزینه­های مختلفی را می­توانید در اتاق درنظر بگیرید:

گوشه اتاق، روبروی تخت خواب. توجه داشته باشید اگر دراور را گوشه اتاق قرار دهید، ممکن است موجب گرفته شدن فضای باز شود. سعی کنید دراور را روبروی تخت و کنار دیوار تنظیم کنید.

اگر از میز کنسول پایه کوتاه استفاده می­کنید، این میز می­تواند کاربرد دوگانه داشته باشد و بعنوان میز تلویزیون نیز بکار رود. در این صورت می­توانید میز را مستقیماً روبروی تخت چسبیده به دیوار مقابل قرار دهید تا تماشای تلویزیون راحت­تر گردد.

اگر از دراور یا میز پایه کوتاه (پاف) استفاده می­کنید، می­توانید آنرا به انتهای تخت بچسبانید تا هم دسترسی به آن آسان باشد و هم دیوارها آزاد و مرتب بنظر برسند.

مبلمان مدرن برای دکوراسیون اتاق خواب انتخاب کنید. حالا که همه وسایل بزرگ اتاق خواب را چیده­اید، اگر فضایی در اختیار دارید، از عسلی برای هردو طرف تخت، صندلی راحتی مدرن و آباژور استفاده کنید.

بسته به اینکه چقدر فضا در اختیار دارید، می­توانید یک میز تحریر کوچک بهمراه صندلی در اتاق خواب داشته باشید. همچنین می­توانید در پایین تخت خود یا کنار کمد لباس­هایتان یک نیمکت داشته باشید.

جایگاه تخت خواب در دکوراسیون اتاق خواب
جایگاه تخت خواب در دکوراسیون اتاق خواب

 

انتخاب رنگ در دکوراسیون اتاق خواب

انتخاب رنگ غالب زمینه در دکوراسیون اتاق خواب اهمیت زیادی دارد. رنگ غالب زمینه رنگی است که می­توانید بعداً آنرا به­عنوان رنگ تأکیدی استفاده کنید یا با سایر رنگبندی­ها تکمیل کنید. رنگ غالب زمینه درواقع غالب­ترین رنگ اتاق خواهد بود و حس کلی و رنگ­بندی فضا را تعیین خواهد کرد، پس تصمیم بگیرید که می­خواهید محیطی آرام با یک رنگ غالب خنثی، مانند سفید یا خاکستری روشن داشته باشید، یا اینکه می­خواهید فضایی زنده و پر جنب و جوش با یک رنگ غالب پررنگ و براق مانند فیروزه­ای یا نارنجی داشته باشید. البته، همیشه می­توانید رنگ مورد علاقه­تان را انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که حتی با یک رنگ غالب خنثی هم می­توانید رنگ­های براق و پررنگ داشته باشید و این رنگ­ها را در لوازم جانبی اتاق مانند، کوسن­ها، سرویس خواب و لوازم دکوری کوچک وارد اتاق کنید.

همچنین می­توانید رنگ غالب را براساس یک تم انتخاب کنید، مثلاً تم دریایی (ملوانی)، تم فرانسه باستان یا تم شیک کالیفرنیا برای دریافت ایده ترکیب رنگ اتاق می­توانید به سایت­های اینترنتی که طراحی­های مختلف دکوراسیون اتاق خواب را به نمایش می­گذارند، مراجعه کنید.

از دو رنگ مکمل در دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید. هرچند می­توانید رنگ­های مکمل بیشتری را به کار ببرید، اما بهتر است که با دو رنگ شروع کنید و بدین ترتیب اتاق غرق در رنگ نخواهد بود.

رنگ غالب زمینه را بعنوان رنگ مرجع دو رنگ فرعی دیگر در کنار آن استفاده کنید. اگر از رنگ غالب خنثی استفاده می­کنید، بهتر است از رنگ­های مکمل سرد مانند آبی و سبز یا رنگ­های گرم مانند قرمز و زرد استفاده کنید. اگر از رنگ غالب پررنگ استفاده می­کنید، بهتر است از رنگ­های مکمل خنثی مانند خاکستری یا سفید استفاده کنید یا اینکه از رنگ­های براق و درخشان مانند خردلی یا فیروزه­ای استفاده نمایید.

می­توانید از چرخه رنگ برای انتخاب رنگ­های مکمل رنگ غالب خود استفاده کنید. اگر بازهم مردد بودید، می­توانید به اینترنت مراجعه کرده و از آنجا ایده بگیرید.

تصمیم بگیرید که میخواهید دیوارهای اتاق دارید را رنگ آمیزی کنید یا خیر. حالا که ترکیب رنگ اتاق را انتخاب کردید، تصمیم بگیرید که آیا نیاز به رنگ آمیزی دیوارها با رنگ غالب زمینه دارید یا اینکه تمایل دارید فقط یک دیوار را رنگ آمیزی کنید.

 

انتخاب رنگ در دکوراسیون اتاق خواب

چیدمان در دکوراسیون اتاق خواب

سرویس خوابتان را داخل اتاق ببرید. وقتی طرح مدنظرتان نهایی شد، ترکیب رنگ مشخص شد و رنگ دیوارها خشک شد، از دوستانی که به شما کمک کردند اتاق را تخلیه کنید، بخواهید به کمکتان بیایند و اتاق را چیدمان کنید و شما هم در مقابل بازهم آنها را به پیتزا دعوت کنید. طبق طرحی که تنظیم کرده­اید، مبلمانتان را بچینید. اگر اندازه­گیری­ها بدرستی انجام شده باشند و مسیر تردد را بدرستی درنظر گرفته باشید، یک اتاق با فضای باز و تردد و دسترسی راحت در اختیار خواهید داشت.

تنظیم روشنایی و نور اتاق. روشنایی­ای که درحال حاضر در اتاق وجود دارد را بررسی کنید، مثلاً روشنایی سقفی یا روشنایی دیواری و سپس تصمیم بگیرید که روشنایی اتاق را با چند روشنایی جدید یا افزودن آباژورهای ایستاده یا رومیزی بهبود بخشیده و منابع نور مختلفی را برای اتاق فراهم آورید.

لامپ­های سقفی معمولاً کل اتاق را بطور یکنواخت روشن می­کنند و روشنایی غالب اتاق را فراهم می­آورند. همچنین می­توانید با استفاده از لامپ­های کم نور روشنی یا تاریکی لامپ­های سقفی را طبق سلیقه خود تعیین کنید. لامپ­های سقفی می­توانند جلوه زیادی به اتاق خواب بدهند، بخصوص اتاق­هایی با ترکیب رنگ خنثی.

آباژورهای ایستاده روشنی قابل توجهی به فضاهای مشخص داده و حس گرمی به اتاق می­دهند، بخصوص وقتی کنار تخت خواب یا گوشه اتاق قرار داده شوند.

آباژور رومیزی نیز برای روشن کردن یک منطقه خاص از اتاق، مناسب است، مثلاً روی پاتختی یا میز تحریر. این آباژورها برای مطالعه و کار بخصوص در طول شب نیز کاربرد دارند، زیرا نور زیادی ندارند و در ساعت خواب طبیعی بدنتان اختلال ایجاد نمی­کنند و باعث بیدار شدن همسرتان نمی­شوند.

انتخاب کالای خواب (روتختی). روتختی نقش مهمی در طراحی اتاق خواب ایفا می­کند، زیرا تخت نقطه کانونی اتاق خواب بحساب می­آید. برای روتختی یا کاور پتو از طرح و رنگی متناسب با رنگ­بندی اتاقتان استفاده کنید.

البته رختخواب باید راحت و مناسب باشد، پس ملافه و بالش و پتو و کوسن­های با کیفیت تهیه کنید تا تختتان ارزش خوابیدن و استراحت کردن را داشته باشد.

همچنین به یک قالیچه مدرن که حس راحتی بیشتری به فضا بدهد هم فکر کنید.

.لوازم جانبی برای دکوراسیون اتاق خود تهیه کنید. اتاق خود را با افزودن اقلام شخصی و یادگاری­ها به یک فضای شخصی و راحت تبدیل کنید. با اضافه کردن جزئیاتی که نشان دهنده استایل و سبک زندگی شخصیتان است، از تبدیل کردن اتاق به یک فضای بی روح اجتناب کنید.

دیوارکوب­های هنری که دوست دارید، به دیوار بیاویزید، فضایی را روی یک میز یا پاتختی به کتاب­های مورد علاقه­تان اختصاص دهید، و با ردیفی از گلدان­های گیاه یا گل­های آپارتمانی روی دراور، حس طبیعت را به اتاق بیاورید.

دکوراسیون اتاق خواب را بمرور زمان تغییر و بهبود دهید. خودتان را تحت فشار اینکه اتاق تاحد ممکن کامل باشد، قرار ندهید. اتاق هم مانند هرچیز دیگری بمرور زمان تکامل خواهد یافت، چون می­توانید اقلام خاصی از مبلمان یا لوازم جانبی را به آن اضافه کنید یا از اتاق بردارید. یک طراحی چشمگیر و فوق العاده، معمولاً به زمان طولانی برای اجرا نیاز دارد و احتمالاً نیاز به اصلاح و تغییر هم دارد، پس از زمان استفاده کنید، عجله نکنید و از طراحی اتاق خوابتان لذت ببرید.

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپارفراموشی رمز عبور ؟

Lost Password