All for Joomla The Word of Web Design

دکوراسیون منزل

چگونگی دکوراسیون منزل‌ با پلان آزاد

«پلان آزاد» یکی از ویژگی‌های رایج خانه‌های امروزی است. خانه‌هایی با چنین طراحی فضای موجود را فراخ‌تر جلوه داده و روابط ساکنین آن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای دکوراسیون منزل‌ با پلان آزاد ابتدا می‌بایست فضای مورد نیاز برای هر اتاق را تعریف کرده و در عین حال توجه داشته باشید که جدا سازی بخش‌های مختلف خانه بیش از حد نباشد، چرا که پیوستگی، یکی از الزامات چنین خانه‌هایی است.

نحوه دکوراسیون منزل با توجه به فضای موجود

۱. قبل از قرار دادن اسباب و اثاثیه و دکوراسیون منزل خود، برای فضای موجود خود برنامه‌ریزی کرده و مشخص نمایید که کدام بخش‌ها از اهمیت بیشتری برخوردارند. به عنوان مثال، اگر شما اهل مهمانی و تفریح باشید، داشتن یک اتاق ناهارخوری بزرگ ممکن است یکی از اولویت‌هایتان باشد. از طرفی، اگر خانواده‌تان علاقه خاصی به تماشای فیلم داشته باشد، احتمال تمرکز روی اتاق نشیمنی که پاسخگوی نیازهایتان باشد، بیشتر است.

تهیه یک نقشهٔ ترسیم شده از فضای موجود نیز می‌تواند در دکوراسیون منزل مفید واقع شود. شما همچنین می‌توانید با قرار دادن کاغذهایی که متناسب با مقیاس اسباب و اثاثیه‌های منزل‌تان طراحی شده‌اند، برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای طراحی اتاق‌هایتان داشته باشید.

۲. اتاق‌هایی که در کنار یکدیگر قرار دارند «مجاور» خوانده می‌شوند. بهتر است هنگام طراحی، به مجاورت منطقی اتاق‌های خانه نیز توجه داشته باشید. (به عنوان مثال، مجاورت آشپزخانه با اتاق ناهارخوری انتخاب مناسبی است). البته، نباید فراموش کرد که تصمیم‌گیری‌ نهایی بر عهده شماست، اما نکته حائز اهمیت این است که اتاق‌های مجاور می‌بایست مطابق با سبک زندگی شما جای‌گذاری شده باشند.

به عنوان مثال، اگر شما کار خود را در منزل انجام می‌دهید، تعبیهٔ فضایی مناسب جهت اتاق کار، اندکی دورتر از اتاق ناهارخوری انتخابی مناسب است، اما اگر خانه شما رفت و آمد بالایی دارد، در نظر گرفتن فضایی چون اتاق نشیمن که افراد را گرد هم آورده و محیط مناسبی برای گفت و گوهایشان فراهم آوردمنطقی و مفید خواهد بود. همچنین، اگر فرزندان کوچکی دارید، قرار دادن یک اتاق بازی، نزدیک آشپزخانه ایدهٔ خوبی است، چرا که شما را قادر به مراقبت از فرزندان‌تان به هنگام کار در آشپزخانه و آشپزی خواهد ساخت.

۳. نورپردازی را نیز در نظر داشته باشید. قرار دادن میز ناهارخوری در محلی که نور طبیعی وجود دارد، محیطی بشاش‌ و فضایی روشن‌ فراهم خواهد آورد. این در حالی است که، جای‌گذاری وسیله‌هایی چون تلویزیون در نقاطی که نورگیری بیشتری دارد، انتخاب مناسبی‌ نبوده و موجب بروز مشکلاتی چون بازتاب نور روی صفحه نمایش خواهد شد.

بخش‌های مختلف خانه را بررسی کنید تا از نحوهٔ تفاوت نورگیری تمام نقاط، اطمینان حاصل کرده و برنامه‌ریزی بهتری برای تعیین اتاق‌های مد نظرتان داشته باشید. همچنین، حضور خود در بخش‌های مختلف خانه طی طول روز را نیز در نظر داشته باشید، چرا که نورگیری در برخی شرایط ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد نماید. (به عنوان مثال، وجود نور آفتاب روی میز کارتان موجب مزاحمت و گرم شدن فضای اتاق‌ خواهد شد).

۴. برخی افراد فراموش می‌کنند که در دکوراسیون منزل پلان آزاد نیز بهره گیری از راهروها و فضاهای مناسب برای عبور و مرور ضروری است! گرچه در چنین خانه‌هایی راهروها با دیوار مشخص و معین نمی‌گردند، ولی تخصیص فضاهای لازم (با حداقل ۱ متر عرض) جهت راه رفتن در طول تمامی اتاق‌ها از شروط ملزوم دکوراسیون منزل پلان آزاد می‌باشد.

تببین فضا در دکوراسیون منزل پلان آزاد

۱.یکی از شیوه‌های تبیین فضای اتاق‌ها در معماری‌های پلان آزاد، بهره‌گیری از فرش است. شما می‌توانید با استفاده از فرش‌های مختلف، محدودهٔ بخش‌ها و اتاق‌های مختلف خانه خود را معین نمایید. مثلاً، بکارگیری یک فرش جهت مشخص نمودن اتاق نشیمن، یک قالی طویل به عنوان راهرو یا مسیر ورودی، می‌تواند در تبیین محدوده و فضاهای مورد نظرتان مفید باشد.

فرش‌ها علاوه بر حفظ فراخ بودن فضا، آن را به بخش‌های متفاوتی تقسیم می‌کنند. اما باید توجه داشته باشید که اندازهٔ آن‌ها نیز حائز اهمیت است، چرا که می‌بایست بخشی از اسباب و اثاثیه را نیز روی خود جای دهند. (یک کاناپه باید در حدود ۱۵ سانتی‌متر روی فرش یا قالی قرار بگیرد).

۲. یکی از راه‌های دیگر در این زمینه، تببین محدودهٔ اتاق‌ها توسط اسباب و اثاثیه است. به عنوان مثال، بکارگیری یک کاناپه در مرکز اتاق قادر به جدا سازی فضای اتاق نشیمن از اتاق ناهارخوری خواهد بود. علاوه بر این، قرار دادن یک میز کنسول مناسب دقیقاً پشت کاناپه نیز تصوری از تقسیم‌بندی ایجاد خواهد کرد.

۳. غالب اشیاها و اسباب و اثاثیه منزل ارتفاع چندانی نداشته و ممکن است در جداسازی محدودهٔ اتاق‌ها به قدر کافی مؤثر واقع نشوند. جهت رفع این مشکل شما می‌توانید از لوازم و اشیایی تزئینی‌ای چون لامپ‌های پایه دار، بهره بگیرید. (گل و گیاه نیز برای استفاده به این منظور بسیار مناسب‌اند).

۴. بهتر است هنگام نورپردازی‌ در دکوراسیون منزل ، از لامپ‌ها و روشنایی‌هایی که خصوصیات مشابهی دارند بهره‌ بگیرید تا حس همبستگی مورد نیاز در این طراحی را حفظ کنید‌. اما جهت تعیین و تبیین محدوده و فضای اتاق‌هایتان می‌توانید از اشکال و اندازه‌های مختلف لامپ‌ها نیز کمک بگیرید.

دکوراسیون منزل
استفاده از لامپ و روشنایی در طراحی دکوراسیون داخلی

از طرفی، به خاطر داشته باشید که هر اتاق نیازمند یک نقطهٔ مرکزی است و این قانون در طراحی فضاهای کوچک در پلان‌های آزاد نیز ملزوم به اعمال می‌باشد. شما می‌توانید از لوازمی چون تلویزیون، پنجره، تابلوی نقاشی و یا هر چیزی که تمایل به شکل‌دهی فضای اطراف آن را دارد، به عنوان نقطهٔ مرکزی استفاده کنید.

ایجاد همبستگی

۱.ترکیب رنگ‌ها را در طول اتاق‌ها حفظ کنید. به عنوان مثال، اگر آشپزخانه از ناهارخوری تا اتاق نشیمن امتداد می‌یابد، بهتر است رنگ‌های بکار گرفته شده نیز ممتد و مرتبط باشند. در واقع، استفاده از رنگ‌های کاملاً متفاوت، به جای همبستگی، مغایرت ایجاد خواهد کرد.
مثلاً، اگر کابینت‌های شما سبز روشن هستند، از همین رنگ در کاناپه و یا کوسن‌ها بهره بگیرید.

۲. از بافت و ترکیب مشابه استفاده نمایید. یکی دیگر از راه‌های ایجاد همبستگی میان اتاق‌ها بهره‌گیری از بافت و ترکیبات مشابه در کل فضای موجود است. البته، لازم نیست که یک الگوی ثابت و یکسان را در کل بخش‌ها بکار بگیرید، اما به عنوان مثال، می‌توانید از بافت‌ موجود در صندلی‌های میز ناهارخوری در پرده‌های اتاق نشیمن نیز استفاده کنید تا حس هماهنگی و همبستگی کافی در محیط ایجاد شود.

۳. فضای لازم جهت ذخیره سازی را در طول یک دیوار بسط دهید. اگر دیوار آشپزخانه تا محدودهٔ اتاق نشیمن امتداد دارد، فضای ذخیره‌سازی را با تقسیم آن به بخش‌هایی چون کتاب‌خانه و کمد توکار بسط دهید. این کار علاوه بر ایجاد حس همبستگی، فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیز برای شما فراهم خواهد کرد.

۴. کف‌پوش یکسانی داشته باشید. یکی دیگر از شیوه‌های ایجاد حس همبستگی در فضای خانه‌ای که پلان باز دارد، بهره‌گیری از کف‌پوش یکسان است. به عنوان مثال، از یک کف‌پوش طرح چوب در تمام طول خانه استفاده کرده و حس یکدستی و هماهنگی لازم را در محیط ایجادنمایید.

دکوراسیون منزل
داشتن همبستگی در طراحی فضای باز

طراحی و دکور مقرون به صرفه:

آیا اتاق ورودی شما هنوز هم حال و هوای دههٔ ۸۰ را دارد؟ آیا خانه‌تان محتاج یک تغییراست؟ در این مقاله به چند شیوه در راستای طراحی و دکور خانه‌ها بدون خطر ورشکستگی خواهیم پرداخت!

شیوهٔ اول: دکوراسیون منزل با کمک حراجی‌ها

۱. تم‌های متفاوت‌ را بر اساس اتاق‌ها معین کنید. باید قبول کرد که هنگام خرید لوازم مختلف جهت تغییر دکوراسیون منزل، یافتن تمام اشیای مورد نیاز به شکلی بی‌عیب و نقص در یک مرحله امری غیر ممکن است. اما اگر برنامه‌ریزی خود را اتاق به اتاق انجام دهید، علاوه بر داشتن گزینه‌های بیشتر در طراحی، قادر خواهید بود که در خریدهای خود یک یا چند قطعهٔ مناسب جهت بکارگیری در دکوراسیون هر اتاق نیز بیابید.

حراج‌ها و فروشگاه‌های خانگی را فراموش نکنید! عموماً طی ماه‌های تابستان این قبیل فروشگاه‌ها محلی بسیار مناسب برای یافتن لوازم مورد نیازتان با قیمتی مناسب‌اند. البته، شما می‌توانید عتیقه فروشی‌ها را نیز به عنوان یک گزینه در نظر داشته باشید، اما غالباً انتخاب‌های موجود در این فروشگاه‌ها بخش بزرگی از نیازهایتان را رفع نخواهند کرد و از نظر قیمت نیز همیشه مقرون به صرفه نمی‌باشند.
لازم به ذکر است که الزامی در بکارگیری تم‌های متفاوت‌ در اتاق‌های خانه وجود ندارد، اما انتخاب چنین سبکی، تعداد بسیار زیادی از گزینه‌ها را در دکوراسیون منزل برای شما به ارمغان خواهد آورد. البته، ایجاد تم‌هایی که باهم در تضاد باشند نیز لزومی ندارد، چرا که ماهیت‌شان در وهلهٔ اول می‌بایست گویای سبک و سیاق و سلیقه شما باشد.

گرچه در فروشگاه‌ها گزینه‌های معاصر و بروز نسبت به سایر موارد ارجعیت دارند، اما انتخاب تم‌های قدیمی‌تر – مانند رترو و وینتج – برای شما بهتر خواهد بود. به عنوان مثال، می‌توانید از تمی مدرن و اواسط قرنی با الگوهای هندسی و رنگ‌بندی‌های ملایم بهره گرفته و فضایی عاری از زمان ایجاد نمایید! و یا از یک تم دریایی با چوب‌های تیره و بخش‌های شیشه‌ای، در کنار نقشه‌ها و تابلوهای نقاشی از کشتی‌های عظیم‌الجثه‌ جهت طراحی فضای اتاق مطالعه و یا خلوتگاه خود بهره بگیرید. (از دیگر تم‌هایی که یافتن لوازم مورد نیازشان آسان است، می‌توان به هنر دکو، کلبه‌های روستایی فرانسوی و سبک ویکتوریایی اشاره کرد).

۲. برای خریدهای خود برنامه‌ریزی داشته باشید. اگر قرار است فروشگاه‌های لوازم دسته دوم را بررسی نمایید، آن را به دو بخش اصلی تقسیم نمایید. بخشی شامل نزدیک‌ترین جراحی‌ها و فروشگاه‌های لوازم دسته دوم، و بخشی دیگر با تمام گزینه‌ها و فروشگاه‌های موجود در محدوده‌ای که مراجعه به آن‌ها در طول یک روز برای شما مقدور است. بخش اول زمان‌هایی که وقت کافی نداشته و تنها چند ساعت برای خرید کردن در دست دارید مناسب بوده و بخش دوم نیز در اوقاتی چون تعطیلات آخر هفته قابل رسیدگی خواهد بود. فهرستی از فروشگاه‌های مد نظرتان تهیه کرده و سپس با استفاده از «گوگل مپ» نقشه‌ای جهت مسیر حرکت خود شکل دهید تا هنگام انجام بازدیدهای خود حتی‌الامکان در زمان نیز صرفه‌جویی داشته باشید.

۳. تجهیزات لازم را آماده نمایید. اگر سفر شما طولانی خواهد بود تجهیزات و لوازمی چون آب، دستکش چرمی (مختص محافظت از دست‌هایتان هنگام جستجو برای یافتن اشیای مورد نظرتان) و یک کیف با قابلیت استفادهٔ مجدد برای زمان‌هایی که در فروشگاه‌ها یا جراحی‌های مورد نظر، سبدهای خرید وجود نداشته باشد، ضروری خواهند بود. (ضد عفونی کنندهٔ دست و شوینده‌های مخصوص نوزادان نیز تنها در صورتی که در طول سفر برای غذا خوردن برنامه داشته باشید، گزینه‌هایی مناسب‌اند).
البته، باید به خاطر داشته باشید که بیش از حد نیازتان لوازم حمل نکنید. آماده بودن برای شرایط مختلف امری مفید است، اما از یاد نبرید که این تنها یک سفر به منظور خرید است و نیازی به اغراق در زمینهٔ آماده‌سازی وجود ندارد!

۴. شما می‌توانید لوازمی که دیگر به آن‌ها احتیاجی ندارید را نیز همراه خود داشته باشید تا به برخی از جراحی‌ها ببخشید. البته لازم به ذکر است که بهتر است ابتدا جایگزین‌های مناسب برای لوازم مورد نظر را یافته و سپس اقدام به واگذاری آن‌ها نمایید.
شما همچنین می‌توانید با ایجاد یک حراج خانگی نیز از شر این اشیای غیر ضروری خلاص شوید، اما اهدای آن‌ها به حراجی‌ها، سریع‌تر و مؤثرتر خواهد بود. به طور کلی، بهتر است ابتدا یک حراج خانگی برگزار کرده و سپس اشیای باقی مانده را به حراجی‌ها و فروشگاه‌های لوازم دسته دوم موجود اهدا نمایید.

۵. برای خود بودجه‌های روزانه تعیین کرده و به آن وفادار بمانید! همچنین قرار دادن محدودیت‌هایی برای خرید هر کالای بخصوص (تعیین سقف قیمت قابل پرداخت برای هر قطعه) نیز امری مفید خواهد بود. با انجام این کار، اگر بودجه‌تان ۶۰ هزارتومان بوده و خریدهایتان ۴۵ هزارتومان شده باشند، در صورت نیاز می‌توانید سقف تعیین کردهٔ خود برای قیمت هر کالا را اندکی بالا برده و بدون ایجاد مشکل در بودجه و محدودیت‌های خود، کالاهایی که قیمتی بالاتر از سقف مد نظرتان دارند را نیز بخرید.

البته داشتن بودجه‌ای منعطف به نفع شما خواهد بود، چرا که گاهی اوقات ممکن است وسیلهٔ مورد نظرتان روز بعد در آن حراجی وجود نداشته باشد! لذا صبر کردن برای زمانی که بودجه و انتخاب مد نظرتان با یکدیگر همخوانی داشته باشند، انتخاب منطقی‌ای نخواهد بود. (به خاطر داشته باشید که برخی حراجی‌ها، در روزهای خاصی از هفته تخفیف‌های ویژه‌ای ارائه می‌دهند).
همچنین، فراموش نکنید که در حراج‌های خانگی شما می‌توانید با اندکی چانه زنی قیمت‌های مورد نظر را پایین بیاورید. لذا از ارائه قیمت‌های مد نظرتان هراسی نداشته باشید، چرا که در بدترین حالت تنها اتفاق ممکن، رد شدن پیشنهادتان از سوی فروشنده خواهد بود.

۶. در خرید لوازم دسته دوم، یافتن لوازم مورد نظرتان به شکلی دقیق و بی‌عیب و نقص امری دشوار است. اما اگر یک تم خاص مد نظر داشته باشید، یافتن اشیایی که با آن مرتبط بوده و مناسبت ایجاد نمایند مقدور خواهد بود.

قطعهٔ مورد نظرتان نباید لزوماً مانند یک کالای تازه ساخت به نظر برسد، ولی بهتر است اشیایی را انتخاب نمایید که ظاهری بی‌کیفیت و کم ارزش نیز نداشته باشند. برخی از اشیای موجود در حراجی‌ها ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند اما در مقایسه با دیگر گزینه‌هایی که ظاهری بی‌کیفیت و ارزان قیمت دارند انتخاب‌های به صرفه‌تری می‌باشند. (فراموش نکنید که علاوه بر اشیای تزئینی، اسباب و اثاثیه مورد نیازتان را نیز خریداری نمایید).

به یاد داشته باشید که تحت هر شرایطی، اشیای مورد نظرتان را قبل از خرید به طور دقیق و تمام و کمال بررسی نمایید. عموماً لوازمی که قیمت‌شان بیش از حد مناسب است نوید وجود یک مشکل در بخشی که به سادگی قابل تشخیص نمی‌باشد را می‌دهد.

تمام گزینه‌های ممکن را مد نظر داشته باشید، چرا که گاها برخی اشیا که ظاهری دکوراتیو ندارند نیز با ایجاد اندکی تغییر، قادر به ایجاد ظاهری متفاوت و تزئینی برای دکوراسیون منزل شما خواهند بود. لذا قبل از کنار گذاشتن اشیایی که کمی عجیب و یا متفاوت‌ به نظر می‌رسند به چگونگی تأثیر آن‌ها بر دکوراسیون منزل‌ بیشتر و خلاقانه‌تر بیاندیشید.

۷. اشیاء را به دقت جای‌گذاری نمایید. قبل از قرار دادن هرگونه وسیله داخل اتاق‌ها، از خالی و تمیز بودن آن‌ها اطمینان حاصل نموده و سپس اقدام کنید. ابتدا لوازم دیواری را با استفاده از یک تراز نصب کرده و دقت داشته باشید که مسطح و موازی باشند. از تغییر دادن دکوراسیون منزل خود نیز هراس نداشته باشید و اگر حس می‌کنید ایجاد برخی تغییرات ظاهر کلی خانه‌تان را بهتر خواهد کرد، حتما انجامش دهید. اما، قبل از رضایت کامل از جایگاه اشیای مختلف آن‌ها را جای‌گذاری نکنید، چرا که هیچ‌چیز آزاردهنده‌تر از تکمیل چیدمان یک قفسه و پشیمانی از نحوهٔ قرار دادن اشیای داخل آن پس از ده دقیقه نخواهد بود!

شیوهٔ دوم: بکارگیری مجدد عناصر قدیمی با هدفی جدید

۱. دیوارهای خانه را رنگ‌آمیزی نمایید، چرا که هیچ چیز بهتر از رنگ‌بندی جدید حال و هوای خانه را تغییر نخواهد داد. گرچه این گزینه اندکی هزینه در بر خواهد داشت، اما با توجه به دوام بالا و مزایای حاصل از آن، می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری در طولانی مدت محسوب شود. به یک فروشگاه رنگ رفته و از آن‌ها نمونه‌های رنگ‌های مختلف را بگیرید تا مقایسه‌ای بهتر داشته و تصوری از ظاهر نهایی خانه بدست بیاورید. همچنین، پس از پایان کار رنگ‌آمیزی می‌توانید با بهره‌گیری از نورپردازی مناسب، حس و حال مد نظرتان را به فضای اتاق‌ها بیافزایید.
عموماً در رنگ‌آمیزی سقف خانه از رنگ‌های یک دست استفاده می‌شود. اما در دیوارها گزینه‌های بیشتری چون براق، مات و حتی نیمه براق -که نور خورشید را به خوبی بازتاب می‌دهد- موجود است. اگر در فضای خانه‌تان، ستون و یا دیگر مشخصه‌های معماری وجود دارد، با بکارگیری رنگ‌های مغایرت آمیز آن‌ها را بیشتر جلوه دهید.
جهت انجام فرآیند رنگ‌آمیزی، شما به مقدار زیادی زمان، فضایی کافی جهت قرار دادن اسباب و اثاثیه، یک غلتک رنگ‌آمیزی، یک قلم مخصوص رنگ‌آمیزی گوشه‌های دیوار، چند سنباده و یک ظرف مخلوط کردن رنگ نیاز خواهید داشت. لذا قبل از آغاز کار، برای فراهم کردن تمام لوازم مورد نیاز برنامه‌ریزی داشته باشید.
(اگر قادر به یافتن و یا ایجاد ترکیب رنگ مورد نظرتان نیستید، بهتر است از فروشگاه رنگ کمک بگیرید).
۲. از پارچه‌ها جهت ایجاد همبستگی بهره بگیرید. گرچه پرده‌های سنگین و بزرگ قیمت بالایی دارند، اما گزینه‌های کوچک‌ و روشن‌تر علاوه بر افزودن زیبایی به اتاق‌ها و خانه‌تان، مقرون به صرفه نیز خواهند بود. به عنوان مثال، پنجره‌های اتاق ناهارخوری و آشپزخانه می‌توانند با یک نیم‌پردهٔ ارزان قیمت آراسته شوند. اگر پنجره‌هایتان دارای محافظ می‌باشد، نگران نباشید؛ تنها کافی است که پردهٔ مورد نظرتان را اندکی بالاتر از آن نصب نمایید. وجود یک لایهٔ اضافی میان پرده و پنجره‌تان در این حالات، هزینه‌ای است که می‌بایست برای داشتن پنجره‌هایی مناسب فضای خانه‌تان بپردازید.
۳. از اسباب و اثاثیه قدیمی با اهدافی جدید استفاده کنید. یک کمد قدیمی با اندکی تغییر قابلیت بکارگیری به عنوان جا کفشی و یا میز کناری ناهارخوری را خواهد داشت. از یک میز قهو‌ه‌خوری قدیمی یک میز ایوانی جدید بسازید و یا با رنگ‌آمیزی‌اش، ظاهری متفاوت به آن بیافزایید و یا حتی با بهره‌گیری از یک روکش جدید، مبلمان خود را به کلی تغییر داده و آن را به بخشی جدید از دکوراسیون منزل خود تبدیل نمایید. همچنین، می‌توانید از اشیا و لوازم قدیمی آشپزخانه همانند لوازم تزئینی استفاده نمایید. اما اگر از آن‌ها به شکل آویز بهره گرفتید، در رعایت نکات ایمنی کوشا باشید!
اگر مبلمان شما از قطعات متعددی تشکیل شده لست می‌توانید با اعمال تغییراتی کوچک حال و هوایی خاص به دکوراسیون منزل خود بیافزایید. به عنوان مثال، تغییر پایه‌های میزها و صندلی‌ها گزینه‌ای بسیار مناسب خواهد بود. استفاده از پایه‌های V شکل فلزی سبک و سیاقی قدیمی به خانه خواهد افزود در حالی که پایه‌های چوبی اندکی حس و حال روستایی برای شما به ارمغان خواهند آورد.
چوب‌های بازیابی شده و دسته دوم نیز به دلیل قیمت پایین و ظاهر خاص‌شان برای ایجاد تغییر در دکوراسیون منزل بسیار مناسب‌اند. شما می‌توانید با افزودن پایه به یک قطعه مسطح از این چوب‌ها، یک میز ساخته و یا با نصب قطعات کوچک‌ترشان روی دیوار، یک قفسه مخصوص لوازم تزئینی آشپزخانه‌تان بسازید! (با قرار دادن یک قطعه شیشه‌ای رو سطح چنین چوب‌هایی، علاوه بر بهبود بکارگیری از آن، ظاهر و رنگ خاص‌اش را نیز به نمایش بگذارید).

شیوهٔ سوم: ایده‌های بیشتر

۱. بالشت‌ها و کوسن‌های خود را بدوزید. با داشتن اندکی تجربه خیاطی، انجام این کار برای شما بسیار آسان خواهد بود. از دو قطعه پارچهٔ مقاوم و مناسب بهره گرفته و ابتدا سه طرف آن را بدوزید، سپس از دقیق بودن اندازه‌گیری‌ها اطمینان حاصل نموده و در صورت نبود هرگونه مشکل، قسمت چهارم را نیز بدوزید. همچنین بخاطر داشته باشید که استفاده از روکش‌های متنوع نیز می‌تواند شیوه‌ای مناسب جهت افزودن زیبایی و خلاقیت به کوسن‌ها و بالشت‌هایتان، در کنار تأثیر گذاری بر دکوراسیون منزل باشد. البته، شما شخصاً می‌توانید با اندکی صبر، حوصله، خلاقیت، چنین روکش‌هایی برای خود بسازید.

دکوراسیون منزل
طراحی خانه با باز طراحی اجزای قدیمی

۲. سرتختی‌ها را دوباره طراحی کنید. یک سرتختی چوبی همانند یک پالت برای به نمایش گذاشتن خلاقیت‌تان است! شما می‌توانید با رنگ‌آمیزی آن، حال و هوای کلی اتاق و دکوراسیون منزل خود را تغییر داده و یا با اضافه کردن یک پوشش پارچه­ای به آن علاوه بر رنگ، الگوهای آن را نیز دست‌خوش تغییرات خود قرار دهید. برای ایجاد الگوهای رنگی روی سرتختی خود از استنسیل بهره بگیرید و اشکالی چون برگ و یا پرنده‌های کوچک روی آن رسم کنید. البته، طراحی‌های خلاقانه‌تری نیز موجودند؛ به عنوان مثال، می‌توانید با چسباندن صدف و اندکی شن روی سطح سرتختی خود حس و حالی ساحلی به اتاق خود بیافزایید!
۳. از نورپردازی‌های ارزان و تأثیر گذار کمک بگیرید. لامپ‌های ثابت و توکار علاوه بر هزینه بالا، زمان زیادی را نیز برای نصب و راه‌اندازی نیاز دارند. اما شما می‌توانید با استفاده از گزینه‌های موقت و روکار حین صرفه‌جویی در هزینه‌ها، خلاقیت بیشتری نیز در طراحی خود داشته باشید. به عنوان مثال، برای طراحی کابینت‌های آشپزخانه می‌توانید از لامپ‌های چسبی بهره گرفته و حس و حال خاصی به فضای آشپزخانه بیافزایید. همچنین بکارگیری لامپ‌های آویزی نیز می‌تواند محیطی رمانتیک و مناسب برای صرف شام و یا سپری کردن زمان با عزیزان‌تان فراهم نماید.

(تغییر گل‌های مورد استفاده خود با توجه به فصول نیز ایده‌ای جالب توجه خواهد بود).

۴. با استفاده از یک قالی دستباف فضای خانه را یکدست کنید. بافتن یک قالی قلاب‌دوزی شده کار چندان دشواری نیست و می‌تواند با قرار دادن رنگ‌های مختلف در کنار یکدیگر، هارمونی و سبک و سیاق سلیقه‌ای شما را به معرض نمایش بگذارد. انجام این کار شیوه‌ای مناسب برای استفاده از لباس‌ها و ملحفه‌های از کار افتاده نیز خواهد بود!  رنگ‌آمیزی مجدد پادری‌ها نیز ایده‌ای مناسب جهت ایجاد تغییر و بهبود دکوراسیون منزل شما می‌باشد.

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپارفراموشی رمز عبور ؟

Lost Password