All for Joomla The Word of Web Design

طراحی داخلی

گام های اصلی در طراحی داخلی منزل

طراحی داخلی منزل امروزه به یکی از دغدغه‌های مهم اکثر افراد تبدیل شده است. از انتخاب رنگ و یا کاغذدیواری برای دیوارها و ترکیب و تناسب رنگ‌ها در خانه و یا انتخاب مدل‌های مختلف برای نورپردازی منزل همگی از مسائلی است که افراد هنگام تغیر دکوراسیون منزل و یا چیدمان از نو با آن مواجه هستند.

در هنگام طراحی داخلی حتماً باید به این مورد توجه داشته باشید که دکوراسیون یک فضای کوچک در خانه‌های با متراژ پایین چه از انتخاب رنگ دیوارها و وسایل و چه از نظر ابعاد وسایل با یک خانه و اتاق بزرگ کاملاً متفاوت است.

در انتخاب دکوراسیون داخلی ابتدا باید بدانید از طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌ی خود چه انتظاراتی دارید و بر اساس آن مراحل مختلف را طی کنید.

بر همین اساس طراحان داخلی برای افزایش عملکرد، بر ایمنی و زیبایی شناسی فضاهای داخلی تمرکز می‌کنند؛ و نگرانی اصلی آن‌ها این است که چگونه رنگ‌ها، بافت ها، مبلمان، نورپردازی و فضای مختلف با یکدیگر هماهنگ می‌شوند تا نیازهای ساکنین ساختمان را برآورده سازند و برای انجام آن گام‌های مختلفی را در نظر می‌گیرند.

صرف‌نظر از نوع فضا در طراحی داخلی هیچ چیز مهم‌تر از توجه به جزئیات نیست.

گام اول : پوشش دیوارها

انتخاب رنگ یا کاغذدیواری مناسب

گام اول در طراحی داخلی خانه انتخاب رنگ و یا کاغذدیواری مناسب برای دیوارها هست. حتماً هنگام خرید با این مسئله مواجه شده‌اید که میان طیف وسیعی از رنگ‌ها و طرح‌های مختلف انتخاب یک الگو و رنگ بسیار سخت است. بسته به اینکه کاغذدیواری برای آشپزخانه، حمام، اتاق کودک و یا اتاق دیگری باشد کیفیت و مقاومت آن نیز باید در نظر گرفته شود.

طراحی داخلی
انتخاب کاغذدیواری یا رنگ مناسب برای دیوارها

اما حتماً در طراحی داخلی منزل در نظر داشته باشید که هنگام انتخاب رنگ یا کاغذدیواری علاوه بر تناسب رنگ و طرح با دیگر وسایل اتاق ابعاد اتاق نیز باید مورد توجه قرار گیرد. مثلاً در فضاهای کوچک استفاده از طرح‌های گرافیکی رنگی مانند استفاده از یک کاغذدیواری با طرح‌های گل رز بزرگ کمک زیادی به بزرگ جلوه دادن اتاق می‌کند و یا در اتاق‌هایی با سقف کوتاه استفاده از تصاویر زمینه با نوارهای عمودی باعث می شود که سقف بالاتر به نظر بیاید در حالی که تصویر زمینه با طرح نوارهای افقی اتاق را کوچک تر نشان خواهد داد.

و استفاده از رنگ‌های روشن اتاق را بزرگ‌تر جلوه می دهد. از طرف دیگر رنگ آمیزی دیوارها یکی از سریع ترین و ارزان ترین راه ها برای ایجاد تنوع در طراحی داخلی می‌باشد.

گام دوم : انتخاب مبل و وسایل جانبی

گام دوم در گام دوم انتخاب درست مبلمان و وسایل تزئینی است. یکی از راه های نظم دادن به منزل استفاده از وسایل و تزئیناتی چون گلدان و دکوری های دیواری به صورت جفت می‌باشد.

انتخاب مبلمان

در انتخاب مبلمان در اتاق ها معمول است که از یک یا دو کاناپه استفاده شود ولی ممکن است یک جفت کاناپه ی دو نفره در یک اتاق بهتر جا شود. در طراحی داخلی در فضاهای کوچک توصیه می شود از مبل های به شکل مدول استفاده شود چون چیدمان آن‌ها راحت تر است و می توان به اشکال مختلف آن را چید و فضای منزل را تا حد زیادی باز کرد که در کنار آن استفاده از وسایل جانبی مانند بوفه، میزهای عسلی و میز کنار مبل و گلدان های مختلف مجموعه ی چیدمان را تکمیل کرد.

تزئینات دیوار و قاب عکس

استفاده از قاب عکس در طراحی منزل جلوه ی بسیار زیبایی به دیوارها می دهد که اگر رنگ دیوارهای را عوض کرده اید حتماً توصیه می شود که از قاب های جدید با تناسب رنگی با رنگ دیوارها استفاده شود. در دیوارهای با رنگ زمینه و طرح‌های شلوغ بهتر است از قاب های با اختلاط رنگ کمتر و ساده تر استفاده شود تا از شلوغی زیاد دیوار کاسته شود. تعویض قاب‌های قدیمی علاوه بر اینکه به تناسب رنگ با طرح جدید کمک می کند، باعث زیباتر شدن منزل و بیشتر شدن تنوع در طراحی داخلی می شود.

در اتاق های کوچک و در دکوراسیون اتاق خواب توصیه می شود که از آینه های بزرگ روی دیوارهای استفاده شود تا فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان دهد.

انتخاب کف پوش مناسب

در انتخاب پوشش در طراحی داخلی برای کف دقت داشته باشید که پوشش های کف تأثیر زیادی بر روی جلوه ی یک اتاق، آشپزخانه و یا حتی سرویس های بهداشتی دارند. از چوب و کاشی گرفته تا انواع فرش و قالیچه و موکت در موقعیت های مختلف گزینه های بسیاری برای انتخاب در دسترس شما است.

از پوشش های مختلف برای کف می توان لمینت را نام برد که نسبت به چوب کم هزینه تر و برای افرادی که کودک و یا حیوان خانگی دارند دارای مقاومت بالایی است.

کف پوش از جنس چوب که یکی از محبوب ترین کف پوش ها است و خیلی وقت ها به فرش ترجیح داده می شود. این کف پوش دارای جنسی مقاوم است و نگهداری و تمیز کردن آن بسیار آسان است.

البته برای پوشش کف متناسب با چیدمان منزل در طراحی داخلی پذیرایی سعی کنید توصیه می شود از قالیچه و یا فرش با بافت و طرح و رنگ مناسب استفاده کنید. استفاده از فرش علاوه بر زیبایی برای ایجاد یک اتاق گرم بسیار مناسب است و می توان در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرد.

در اتاق خواب نیز توصیه می شود حتماً از فرش به عنوان کف پوش استفاده شود چون همان‌طور که گفته شد باعث گرم شدن محیط می شود و علاوه بر آن سروصدا را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد.

طراحی داخلی
انتخاب کفپوش متناسب با نوع استفاده از اتاق و رنگ وسایل

انتخاب پرده

یکی دیگر از اجزائی که در طراحی داخلی منزل بسیار به کار می آید استفاده از پرده است که تقریباً همه ی افراد با هر نوعی از سلیقه از مدل‌های مختلف آن در تزئین منزل و یا تنظیم نور داخل در روز استفاده می‌کنند.

یکی از مواردی که در استفاده از پرده پیشنهاد می شود این است که سعی کنید حتماً از پرده های بلند تا کف زمین حتی برای پنجره های کوچک استفاده شود چون با این روش پنجره ها بزرگ‌تر و با جلوه ی بیشتری نمایش داده می‌شوند.

گام سوم: طراحی نورپردازی

نورپردازی داخلی یکی از اصول مهم در طراحی داخلی هست. استفاده از لامپ ها، چراغ های سقفی و آباژورهای زیبا و همچنین نورهای رنگارنگ و یا کم نور هرکدام در جای خود می تواند در افزودن آرامش و زیبایی به منزل بسیار کمک کند. این نورپردازی ها اگر درست و به جا استفاده شوند باعث زیبایی و در حالت عکس حتی می تواند باعث نازیبا شدن و کسل کننده شدن محیط شود.

طراحی داخلی
طراحی نورپردازی خانه

سه نوع نورپردازی وجود دارد: نورپردازی محیطی، تسک و اکسنت. اندازه و نوع اتاق شما تعیین کننده ی آن است که کدام نوع نورپردازی را شما نیاز دارید. گاهی اوقات به سادگی اضافه کردن یک لایه نور می تواند به طور چشمگیری کیفیت نور خانه شما را افزایش دهد.

راهنمایی های نورپردازی خانه در طراحی داخلی

روشنایی محیطی یا روشنایی کلی در هر اتاق مورد نیاز است. این نوع نورپردازی را می توان به راحتی ایجاد و فراهم کرد. منابع نور محیطی معمولاً نورپردازی های سقفی هستند که به عنوان یک قانون، بهترین مکان برای روشن شدن اتاق است.

منابع نور محیطی برای که برای طراحی نورپردازی در نظر گرفته می شود معمولاً عبارت‌اند از: لامپ های سقفی، لوسترها، لوسترهای سقف فلزی / نیمه فلاشینگ، آویز، لامپ‌های Torchiere، نورپردازی مسیر، روشنایی خیالی و لامپ‌های روی دیوارهای صاف.

روشنایی تسک که این نوع نورپردازی به شما اجازه می دهد یک کار را راحت تر انجام دهید و نور به صورت متمرکز بر روی کاری که در حال انجام آن هستید تابیده شود. این نور فشرده و مستقیم مورد نیاز برای کار دقیق – خواندن، پخت و پز، آماده سازی، استفاده از آرایش و غیره در مکان هایی مانند آشپزخانه، دفتر و حمام تعبیه می شود.

منابع نوری لازم در طراحی داخلی خانه برای این نوع نورپردازی عبارت‌اند از: چراغ‌های میز، آویزهای جزیره یا مینی، نورپردازی مسیر، روشنایی زیر کابینت، روشنایی خیالی و لامپ‌های کار.

چراغ اکسنت (Accent) که به شما اجازه می دهد تا ویژگی های جالب در دکور خانه خود، مانند یک نقاشی یا یک مجسمه را به حالت برجسته تر نمایش دهید. همچنین به عنوان یک منبع نور ثانویه به منظور افزایش روشنایی محیط در یک اتاق نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. روشنایی محیطی عمدتاً نور اضافی را فراهم می کند و نورپردازی اکسنت کمک می کند تا در بقیه اتاق که نور محیط نمی تواند به آن دسترسی پیدا کند نور لازم برای دیده شدن فراهم شود.

منابع روشنایی اکسنت (Accent) که برای طراحی نورپردازی شما می تواند در نظر گرفته شود عبارت‌اند از: نورپردازی طاقچه ها، نورپردازی مسیر و نورپردازی دیواری.

 

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپارفراموشی رمز عبور ؟

Lost Password