All for Joomla The Word of Web Design

معماری داخلی

معماری داخلی و سبک های متفاوت آن

معماری داخلی، آفرینش فضایی است که توسط مرزهای ساختمانی ساخته شده است. این فضا باید در عین زیبا بودن، کارآمد نیز باشد. معماری داخلی از یک سو مانند علم معماری با اجزای ساختمان در ارتباط است و از جهتی دیگر مانند طراحی داخلی بر فضای داخلی ساختمان متمرکز می‌شود و درواقع فرایندی است که در آن فضای داخلی ساختمان با توجه به روحیات و جنبه های انسانی و استفاده از فضاها طراحی می شود.

سبک معماری داخلی فرانسوی

معماری داخلی به سبک فرانسوی
سبک معماری داخلی فرانسوی

معماری داخلی به عنوان اجتماعی ترین هنر بشر با فضای اطراف انسان ارتباط دارد. با توجه به این مورد باید توجه داشت که با توجه به جنبه های انسانی المان هایی را باید در آن رعایت کرد. معماری داخلی سبک های متفاوتی دارد که در کشورهای مختلف این تفاوت بیشتر نمود پیدا می کند. در معماری داخلی به سبک فرانسوی از ایده های جذابی استفاده شده است.

در این سبک از معماری داخلی سعی شده است از کف‌پوش‌های عموماً آجری، سنگ، چوب تیره و یا سرامیک استفاده شود و یا استفاده از سنگ در پوشش دیوارها و همچنین باغچه های طراحی شده در حیاط خانه جزئی از نمادهای این سبک می باشند. دیوارهای گچی که در مواردی ابزار خورده هستند و سقف چوبی اکسپوز از خصوصیات بارز این سبک معماری داخلی می باشند.

با توجه به نبود کمد در خانه های قدیمی استفاده از گنجه برای قرار دادن لوازم یا انبار کردن مرسوم می باشد. این سبک در خانه های اکثر استان های جنوب کشور فرانسه استفاده می‌شود. معماری داخلی در سبک فرانسوی ترکیبی از المان های سبک روستیک و سبک بارکو می باشد.

خصوصیات کلی سبک معماری داخلی فرانسوی:

 • ترکیبی از المان های روستیک و جزئیات مربوط به خاندان سلطنتی قرن ۱۷ و ۱۸ و با المان های کانتری
 • چوب تیره، سنگ و سرامیک و آجر به عنوان کف‌پوش
 • استفاده از گنجه برای قرار دادن لوازم یا انبار کردن
 • استفاده نمادین از رنگ‌های زرد، آبی و بنفش کمرنگ که تداعی‌کننده آبی دریای جنوب فرانسه و خورشید هست.

سبک معماری داخلی آمریکای لاتین

اما معماری در آمریکای لاتین دارای بحث مفصل‌تری است. در آمریکای لاتین در قرن 19 شکل بصری معماری داخلی به‌عنوان نمادی برای جدا شدن از گذشته‌ی استعماری‌شان نمایش داده شد. در زمان استعمار معماری‌ها تحت سلطه‌ی سبک اسپانیایی و باروک قرار داشت که پس از استقلال نیز در ساختمان‌هایی همچون کلیسا و بعضی منازل شخصی ادامه پیدا کرد. این بازنمایی در معماری از دید رهبران سیاسی امریکای جنوبی به‌عنوان تأثیری مهم در شکل گیری یک دولت ملی در نظر گرفته شد تا آنجا که برای مقابله با این سبک معماری دست به سکولاریزه کردن جامعه زدند تا حتی کلیساها را که در ارتباط با این سبک معماری بودند و به‌عنوان نمادی از سبک باروک در جامعه دیده می شدند را نیز هدف قرار دهند.

معماری داخلی
معماری داخلی به سبک آمریکای جنوبی

سبک معماری پس از استقلال در کشورهای امریکای جنوبی به سمت سبک های نوکلاسیک هدایت شد که این سبک با سازه های چهارضلعی و تزئینات کوچک و ظریف و رنگ های تند و خطوط باریک شناخته می شوند. این سبک بیشتر از طرح های معماری یونان و روم باستان الهام گرفته است. در قرن نوزدهم حتی سعی شد ساختمان هایی را که با سبک زمان استعمار ساخته شده اند را با سبک جدید در پروژه هایی بازسازی کنند. در همین قرن ساختمان های معروفی با سبک نو کلاسیک ساخته شده اند که تا به امروز باقی مانده اند مانند قصر مینریا در مکزیکوسیتی و قصر موندا در سانتیاگو پایتخت شیلی که دو ساختمان حکومتی هستند و ساخت آن­ها در اواخر قرن هجدهم آغاز شد.

سبک معماری نوکلاسیک در نیمه ی دوم قرن نوزدهم کنار گذاشته شد یعنی دقیقاً زمانی که رهبران سیاسی در این کشورها سعی داشتند که مدرنیزاسیون در کشورهای خود را با تقلید سبک های اروپایی روز به راه اندازند. سبکی که به‌عنوان شکلی از نفی سبک های عصر استعمار پس از استقلال شکل گرفته شود؛ و این زمانی بود که سبک های قاره نیز متحول شدند یعنی زمانی که طراحان معماری پروژه های خود را بر اساس سبک های معماری و سازه های شکوهمند اروپای مدرن مدل‌سازی کردند. حالا که دیگر سبک اسپانیایی در کل اروپا فرهنگ مسلطی نبود زمان ظاهر شدن سبک فرانسوی در معماری کشورهای آمریکای لاتین بود.

بعد از اینکه کشورهای آمریکای لاتین به یک ثبات نسبی در سیاست و اقتصاد دست پیدا کردند حکومت های این کشورها فرصتی یافتند تا بتوانند دست به زیباسازی فضای شهری بزنند. سرعت شتابناک این کشورها در مدرنیزاسیون کردن کشورهایشان در طراحی های معماری مسافران خارجی را نیز شگفت زده می کرد. شهرهایی مانند مکزیکوسیتی، کاراکاس، سانتیاگو و بوینس آیرس که سعی در ساختن نمونه ای از پاریس در این کشورها بود که از این رو تا حد زیادی از سبک فرانسوی در معماری های خود تقلید می کردند. البته این حد از شتاب انتقادهای زیادی را نیز در پی داشت زیرا عده ای آن را یک تقلید سطحی از یک سبک معماری می دانستند و از طرفی این حد از زرق و برق را در حالی که مردم این کشورها هنوز در فقر به سر می‌بردند را درست نمی دانستند.

سبک معماری داخلی آسیایی

سبک معمار داخلی دیگری که در زبان فارسی به آن سبک آسیایی یا Asian inspired می گویند سبکی وابسته به هنر چین و ژاپن است. این سبک بر پایه فلسفه شرق بنا نهاده است که در آن سعی می شود بین فضای بیرون و داخل خانه تعادلی را برقرار نماید. مینیمالیست هسته اصلی فضیلت و تقوا در این سبک محسوب می شود. المان های اصلی در این سبک استفاده از گیاهان خانگی، نورهای طبیعی، جریان آب و اجناس و محصولات طبیعی می باشد. در این سبک فلسفه ی طراحی مثل فنگ شوی خط مشی برای ایجاد تعادل بین المان های طبیعی و افزایش جریان انرژی است که با از بین بردن به هم ریختگی و هماهنگ شدن اثاثیه انرژی را بهبود می‌دهند.

معماری داخلی
معماری داخلی به سبک آسیا

خصوصیات اصلی این سبک عبارت‌اند از:

 • هسته ی اصلی این سبک مینیمالیست است و رهایی از درهم و برهمی و اجزا و اثاثیه غیرضروری
 • از نشانه های آن استفاده از گیاه، نور طبیعی و آب و به صورت کل متریال طبیعی است.
 • رنگ های غالب در این سبک بیشتر رنگ های طبیعی و ملو می باشد.

سبک معماری داخلی آمریکایی

در این سبک معماری اغلب از متریال های سنتی استفاده می شود. در این سبک کف پوش ها اغلب از جنس چوب یا سنگ انتخاب می شوند و محیط خانه در آنها گرم، راحت و دنج ساخته می شود. در خانه های با این سبک حداقل یک شومینه کار شده است. این سبک معماری با سبک طراحی داخلی پرکردن فضا با المانهای آنتیک و کاربردی مثل کوزه های سفالی ، چوب های کرو دار ، لوازم فلزی دست ساز پر شده و مبلمان با چرم و یا پارچه هایی با رنگ های خنثی عجین شده است.

معماری داخلی
معماری داخلی به سبک آمریکایی

خصوصیات اصلی این سبک عبارت‌اند از:

 • فضاهای راحت گرم و دنج
 • کف پوش های چوبی و یا سنگی
 • نقاشی پرچم آمریکا
 • استفاده گسترده از رنگ های خنثی

المان های اصلی در سبک معماری داخلی معاصر

در سبک معماری داخلی معاصر با فضاهای open space، مدرن، خطوط صاف و اشیاء سایه دار به دقت انتخاب شده، معنی می گیرند. در این سبک مانند اغلب سبک های مدرن کف پوش را معمولاً از متریال های چوب، سنگ و یا سرامیک انتخاب می کنند. رنگ غالب در این سبک، رنگ های سیاه و سفید یا رنگ های خنثی انتخاب می شوند. در این سبک معمولاً از المان های معماری بافت دار استفاده می شود و این المان در این نوع سبک طرفدار زیادی دارد.

معماری داخلی
معماری داخلی به سبک معاصر

تعدادی از المان های مهم این سبک عبارتند از:

 • وجود نور و روشنایی در فضای خانه
 • استفاده ی ماهرانه از رنگ ها در اجزای ساختمان
 • استفاده ی مناسب از مصالح طبیعی برای طراحی معماری فضای داخلی و خارجی خانه
 • رعایت ظرافت در معماری داخلی قسمت های مختلف خانه
 • ساخت کف‌پوش های با سطوح زیبا که متناسب با سبک طراحی معاصر خانه ها باشد.
 • استفاده از نقشه ی باز برای فضای داخلی خانه
 • استفاده از خطوط صاف برای فضای بیرونی خانه
 • پنهان کردن جزئیات ابزارهای تکنولوژیکی در داخل طراحی خانه
 • استفاده از رویکرد باز و مینیمالیستی به جای قوانین خشک طراحی سنتی
 • استفاده از جزئیات مدرن و جدید به جای عناصر قدیمی در معماری داخلی

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپارفراموشی رمز عبور ؟

Lost Password