All for Joomla The Word of Web Design

چیدمان منزل

نحوه‌ی طراحی چیدمان منزل

شاید گفته غلطی نباشد اگر بگوییم چیدمان منزل یک از دغدغه های همه خانم­های ایرانی است. یک خانه‌ی جدید مثل یک بوم خالی است. شما این شانس را دارید که با پیاده کردن بهترین روش های چیدمان منزل، هر اتاق را به فضایی پر از احساس تبدیل کنید که به شما انرژی میدهد. چه از فضای قبلی خود خسته شده باشید، چه دارید به فضایی جدید نقل مکان می‌کنید، چیدمان منزل یک رکن اساسی در افزودن راحتی و دلربایی به فضاست. برای به دست آوردن بهترین نتایج در چیدمان منزل، تغییرات عمده ای در بخش های اساسی خانه اعمال کنید و در عین حال از جزییات کوچک نیز غافل نشوید.

روش اول  ایجاد تغییرات گسترده  در چیدمان منزل

دیوارهایتان را رنگ کنید. رنگ دیوارها در چیدمان منزل تاثیر زیادی دارد البته باید در نظر داشت اگر در یک فضای‌ اجاره‌ای زندگی می‌کنید، این یکی ممکن است برای شما مقدور نباشد. با این حال، اگر برایتان مقدور باشد، رنگ کردن دیوارهای خانه‌تان به هنگام چیدمان منزل می‌تواند یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای تازه کردن وضع ظاهر و افزودن کمی جذابیت باشد. رنگی را انتخاب کنید که ظاهر خانه شما را کامل می‌کند و به فضای شما تازگی می­دهد. اگر فضایی پر جنب و جوش و شاد را دوست دارید، از زرد طلایی یا سبز روشن را در نظر داشته باشید. اگر فضایی آرام و سنگین را می­پسندید سایه‌ای از خاکستری یا آبی احتمالاً برای شما مناسب‌تر است. رنگ دائمی نیست، پس با خیال راحت رنگ‌ها را آزمایش کنید تا به ظاهری برسید! که عاشقش هستید، از استفاده از چندین رنگ در جاهای مختلف خانه نترسید؛ با اینکه نباید چندین رنگ روشن مختلف را به کار ببرید، رنگ کردن هر اتاق با یک رنگ متفاوت هیچ اشکالی ندارد.

با اینکه مانند گذشته مد نیست، می‌توانید از کاغذدیواری روی یک دیوار اصلی استفاده کنید تا اگر بخواهید کمی طرح به فضا اضافه کنید. حتی اگر با دائمی بودن کاغذ دیواری راحت نیستید، برچسب دیواری‌هایی وجود دارند که مانند کاغذ دیواری عمل کرده ولی قابلیت کنده شدن دارند.

اگر آمادگی رنگ کردن کل اتاق را ندارید (کل خانه که به جای خود!)، ایجاد یک دیوار اصلی را امتحان کنید. چنین دیواری زمانی به وجود می‌آید که فقط یک دیوار را معمولاً دیواری که بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند، در اتاق با یک رنگ روشن یا بانشاط که با دکور شما همخوانی داشته باشد، رنگ می‌کنید.

چیدمان منزل
چیدمان منزل

2- مبلمان جدید را امتحان کنید.

می‌توان ادعا کرد که مبلمان مهم‌ترین قسمت چیدمان منزل است. اگر مبلمان شما کهنه است یا سال‌هاست که مبلمانتان را تغییر نداده‌اید، باید بدانید که در چیدمان منزل خریدن مبلمان جدید فضای خانه را تازه می­کند. مبل‌های راحتی انتخاب کنید که رنگ و طراحی آن‌ها با شخصیت شما همخوانی داشته باشد. از امتحان کردن ترکیب‌هایی متفاوت از ترکیب‌هایی که به عنوان نمونه در فروشگاه چیده شده‌اند، نترسید. مبلمانی انتخاب کنید که واقعاً شخصیت شما را نشان می‌دهد، تناسب بهتری با فضای شما دارد تا مدل تکراری کسل‌کننده‌ای به خاطر اینکه تخفیف دارد، می‌خرید.

از خریدن مبلمان دست دوم از نترسید. رنگ آمیزی و تعمیر بالش‌های این مبلمان‌ برای مطابقت با فضای شما کار راحتی است.

به جای استفاده از ترکیب‌های ست شده، مبلمان را ترکیب کنید و با هم تطبیق دهید؛ در نهایت به ظاهری خاص‌تر می‌رسید و احتمالاً کمی هم در طول این فرایند صرفه‌جویی می‌کنید.

تاثیر مبلمان در چیدمان منزل
تاثیر مبلمان در چیدمان منزل

3- از وسایل دکوری استفاده کنید.

فرقی ندارد آدم خیلی مرتبی باشید یا کمی شلخته ، تقریباً هرکسی وسایلی دارد که باید در محفظه قرار بگیرند.  در چیدمان منزل مرتب بودن وسایل فاکتور مهمی است به جای جادادن وسایل زیر تخت یا ته یک کمد، استفاده از محفظه‌های دکوری را امتحان کنید. دنبال مبل‌های بی دسته‌ و پشتی که وسایل را در محفظه‌ی توخالی مرکزی خود جای می‌دهند، یا میز تلویزیون‌های دردار و یا قفسه‌های کتاب بزرگ و گنجه‌هایی برای نگه داشتن خرت و پرت‌های خود باشید. با استفاده از محفظه‌ای که جاذبه‌ی بصری داشته باشد، با یک تیر دو نشان می‌زنید.

از سلیقه خود در چیدمان منزل بهره بگیرید جعبه کفش‌ها را با پارچه بپوشانید یا جعبه‌های خریداری شده از مغازه را با اسپری رنگ کنید تا بر حسب نیازتان به طور ماهرانه فضای جادار برای نگه داری وسایلتان ایجاد کنید.

از قفسه‌های کتاب در چیدمان منزل نگذرید گذشته از کتاب، می‌توانند برای جا دادن تقریباً هرچیزی از انها استفاده شوند. قرار دادن یک قفسه کتاب در آشپزخانه برای نگه داشتن ظروف یا در اتاق نشیمن برای وسایل تزیینی مختلف را در نظر داشته باشید.

وقتی مبلمان جدید می‌خرید، دنبال مبل‌هایی باشید که محفظه‌های مخفی داشته باشند.

4- مبلمان کهنه و قدیمی را نو کنید. اگر برای چیدمان منزل پول کافی برای خریدن مبلمان جدید برای آپارتمان خود ندارید، مبلمان فعلی خود را بازسازی کنید. در آشپزخانه یا حمام، رنگ کردن کابینت‌ها با رنگ جدید یا سایه زدن کابینت‌ها را امتحان کنید. از پارچه‌ای ارزان برای بازسازی بالش‌های کاناپه‌ها یا صندلی‌ها استفاده کنید و سایه زدن کف فضاها را نیز برای تغییر رنگ امتحان کنید. رنگ­بندی چوب‌ها ( در کناره‌های مبلمان، قاب‌های پنجره‌ها، حاشیه‌بندی دیوارها، درها و مواردی از این دست) را می‌توان با یک رنگ یا سایه‌ی جدید و چشمگیر رنگ کرد. اگر هیچ کار دیگری هم نمی‌کنید، انتقال مبلمان به مکان‌های جدید را امتحان کنید تا تفاوتی که در ظاهرشان ایجاد می‌شود را ببینید.

روش 2: اضافه کردن جزییات تزیینی

چند نقاشی آویزان کنید

در چیدمان منزل هیچ چیزی به اندازه‌ی پر کردن دیوارها با نقاشی، عکس و پوستر بر یک فضا تاثیر نمی‌گذارد. مجموعه‌ای از آثار هنری و عکس‌های با رنگ‌ها و مضامین مکمل انتخاب کنید. عکاسی از طبیعت، نقاشی دستی، پوسترهای کنسرت، نقل‌ قول‌های محبوب و مواردی مانند این‌ها را در نظر داشته باشید. سراغ یک سمساری یا در محل خود یا قفسه‌ی پاکسازی یک فروشگاه چندمنظوره بروید و چند قاب عکس که با اندازه‌ی نقاشی شما همخوانی داشته باشند، جدا کنید. بعد، تصاویر را همه‌جای خانه آویزان کنید. یک دیوار خالی یک دیوار کسل کننده است، پس سعی کنید که حداقل چند اثر هنری بزرگ و چند اثر کوچک را در جاهای مختلف خانه به نمایش بگذارید.

یادتان باشد که می‌توانید قاب‌ عکس‌هایتان را رنگ کنید تا با نقاشی یا مبلمان ست شوند.

می‌توانید عکس‌های فوق‌العاده ارزان از نقاشی‌های معروف را اینترنتی خریداری کنید و به راحتی حجم زیادی از هنر را به خانه‌ی خود وارد کنید.

عکس‌هاِی محبوب خود را به فضا اضافه کنید.

برای اینکه واقعا خانه‌ خود را منحصر به فرد و دلنواز کنید، قاب عکس‌هایی از خاطرات، سفرها، افراد و مکان‌های محبوب‌تان به فضا اضافه کنید. می‌توانید عکس‌هایی بزرگ از تجربه‌های مختلف در طول زندگی خود چاپ کنید و روی دیوار آویزان کنید، یا می‌توانید نسخه‌های کوچک‌تر چاپ کنید تا در قاب‌های ایستاده در جاهای مختلف خانه‌ی خود قرار دهید. مردم عاشق دیدن خانه‌ هایی هستند که پر از تصاویر دستچین شده است، عکس ها نه تنها در چیدمان منزل شما نقش به سزایی دارند یادآور لحظه­های به یاد ماندنی زندگی شما نیز خواهند بود و خانه شما را به مکانی تبدیل میکند که در ان احساس آرامش می­کنید.

می‌توانید از قاب عکس‌های ارزان برای چیدمان منزل استفاده کنید حتی می‌توانید بعداً برای هماهنگ کردن با دکور فضای داخلی خانه آن‌ها را رنگ کرد.

آویزان کردن عکس‌هایتان به همراه نقاشی‌های زیبا به صورتی که در نمایشگاه­های هنری انجام می‌دهند، امتحان کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد بسیاری از آثار محبوب خود را یکجا به نمایش بگذارید و کمی جزییات شخصی‌تری نسبت به زمانی که تنها از نقاشی‌ها استفاده میکنید به فضا اضافه کنید.

قاب عکس در چیدمان منزل
قاب عکس در چیدمان منزل

قفسه‌های معلق به اتاق اضافه کنید.

قفسه‌های معلق ردیف‌هایی کوچک از قفسه‌ها هستند که مستقیماً به دیوار شما متصل می‌شوند و به شما اجازه می‌دهند که عکس‌ها و تصاویر را اطراف آن‌ها آویزان کنید. این قفسه‌ها برای قرار دادن وسایل تزیینی کوچک و خرت و پرت عالی هستند. بطری‌های شیشه‌ای/گلدان‌های پر از گل، بدلیجات، چیزهایی که در مسافرت جمع کرده‌اید و چیزهای زیبای دیگری را که به دکوراسیون شما می‌آیند به قفسه‌ها اضافه کنید. در ضمن این قفسه‌ها راهی عالی برای به نمایش گذاشتن آثار هنری و عکس‌ها  هستند بدون انکه مجبور شوید برای آویزان کردن آن‌ها به دیوار آسیب بزنید.

قفسه‌های معلق برای تزیین حمام عالی هستند، شما را قادر می‌سازند که حوله‌ها و چیزهایی مثل این را با اشغال فضایی اندک نگهداری کنید.

استفاده از قفسه‌های معلق در آشپزخانه را برای نگه داشتن کتاب‌های آشپزی و ظروف شیشه‌ای یا چینی زیبا امتحان کنید

از نورپردازی خلاقانه بهره بگیرید.

در چیدمان منزل هرگز اهمیت نورپردازی را نادیده نگیرید  سیستم های روشنایی معمولی در هر خانه­ای وجود دارد، ولی چنین وسایلی معمولا جذبه  لازم را ندارند. با خریدهایی سیستم های روشنایی تزیینی، به نورپردازی تنوع ببخشید. به دنبال مواردی باشید که به عنوان منبع اصلی نوری شما عمل کرده و با طراحی کلی اتاق مطابقت دارند، ولی زیاد یه چشم نمی­آیند. لامپ‌های کوچک و جذاب می‌توانند در جاهای مختلف خانه‌ شما با هم ترکیب شوند تا نور و درخشش را به طراحی شما اضافه کنند. اگر علاقه‌مند به انجام کارها در منزل هستید، می‌توانید لامپ‌ها و سرپوش‌های قدیمی ارزان بخرید روی آن‌ها رنگ اسپری کنید یا آن‌ها را با پارچه بپوشانید تا ظاهری جدید و تازه به آن‌ها بدهید.

  • اگر از چندین چراغ در یک اتاق استفاده می‌کنید، سعی کنید از اندازه‌ها، رنگ‌ها و شکل‌های متفاوتی از لامپ‌ها بهره بگیرید(مگر اینکه یک مجموعه‌ ست شده باشند).

نور هیچ وقت زیادی نیست، پس با خیال راحت از چندین سرپیچ لامپ در یک اتاق یا منطقه‌ی کوچک استفاده کنید.

پرده‌های جدید آویزان کنید.

پرده‌ها یکی از شاخص‌ترین وسایل کمتر ‌استفاده شده در طراحی دکوراسیون منزل هستند. با کمی نجاری کردن می‌توانید میله پرده آویزان کنید و پرده‌های چشم‌نوازی را که کاملاً با مبلمان شما همخوانی داشته باشند به فضا اضافه کنید. به دنبال پرده‌هایی باشید که مقدار زیادی رنگ یا طرح دارند تا اتاقتان را روشن‌تر کنند. اگر بر روی فضایی کار می‌کنید که دوست دارید آن را تاریک نگه دارید ( مثل اتاق خواب)، می‌توانید پرده‌های نورگیر یا پرده‌های پارچه‌ای ساده با طیف تیره به فضا اضافه کنید تا راه نور را سد کنید. اگر سعی دارید فضایی ایجاد کنید که بزرگتر به نظر برسد، پرده‌هایی با طرح و رنگ روشن به فضا اضافه کنید.

به دنبال فرش‌های منطبق با فضا باشید. به دو دلیل از فرش در چیدمان منزل استفاده می­شود: پوشاندن کف نه چندان جذاب یا کثیف و افزودن جذبه و طرح به کف. به دنبال فرش‌هایی برای پر کردن فضاهای خالی در خانه‌ی خود باشید. این فرش‌ها کاری می‌کنند که خانه‌ی شما حتی زمانی که کمی خالی باشد، پر از اثاثیه به نظر برسد. در چیدمان خانه فرش‌هایی با رنگ‌ها و طرح‌هایی بیابید که با دکوراسیون شما ست باشند  یا با آن همخوانی داشته باشند. هم رنگ شدن زیاد وسایل ممکن است کسل کننده به نظر برسد. همچنین می‌توانید در چیدمان منزل مبلمان را روی فرش قرار دهید اساساً سه راه وجود دارد که می‌توانید مبلمان را روی فرش بچینید. فرش‌ها می‌توانند تقریباً در فضاهای مختلف همه‌ی اتاق‌های خانه‌ی شما، از جمله آشپزخانه و حمام قرار گیرند، پس با خیال راحت چندین فرش بخرید!

نقش پرده در چیدمان منزل
نقش پرده در چیدمان منزل

می‌توانید چند تکه فرش بریده شده بخرید و آن‌ها را کامل کنید تا فرش مخصوص خودتان را برای خانه‌تان به قیمتی ارزان خلق کنید.

اساساً سه راه برای چیدن مبلمان روی فرش وجود دارد. فرش‌ها را می‌توان تقریبا در هر اتاقی از خانه از جمله آشپزخانه و حمام پهن کرد پس با خیال راحت چندین فرش بخرید!

همه چیز روی فرش: فرش به قدر کافی بزرگ هست، بتوان تمام پایه‌های مبلمان را روی آن قرار داد.

همه چیز خارج از فرش: اگر اتاق کوچکی دارید، فرشی که هیچ پایه‌ای روی آن قرار نگیرد، انتخابی عالی و اقتصادی است.

قسمت جلویی روی فرش: فقط پایه‌های جلویی مبل‌ها را روی فرش قرار دهید.

ورود به سایت

خوش آمدید! وارد حساب کاربری خود شوید

بخاطر بسپارفراموشی رمز عبور ؟

Lost Password